Şehit annesi Diyarbakır Milletvekili Eronat’tan Temelli’ye Arz-ı Mevud tepkisi

0
24

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Şehit Annesi Oya Eronat, HDP’li Sezai Temelli’ye ağır sözlerle yüklendi. Temelli için, ‘Kendisi Kürt olmadığı halde Kürtler üzerinden ahkam kesiyor’ diyen Eronat; “Biz Sezai Temelli’nin ve PKK’nın kime hizmet ettiğini zaten biliyorduk. Vaad edilmiş topraklar ifadelerini kendi ağzından duyunca da bunu teyit etmiş olduk” şeklinde konuştu.

 Taha Emre ÖZDEMİR   yeniakit.com.tr 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Şehit Annesi Oya Eronat, yeniakit.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Eronat, 31 Mart seçimleri öncesinde Güneydoğu’da yaptığı bir konuşmada bölge için ‘vaad edilmiş topraklar‘ ifadelerini kullanan HDP’li Sezai Temelli’ye sert tepki gösterdi.

“Kürt değilken Kürtler üzerinden ahkam kesiyor”

Eronat; “Bu konuşmayı çok vahim buluyorum ama söyleyen kişinin de kişiliğine baktığım zaman bu vehameti biraz hafifletebiliyorum. Bunu söyleyen insanın kendisi Kürt olmadığı halde, Kürtler üzerinden ahkam kesen biri olması, vaad edilmiş topraklar lafının acıtmasını hafifletti” dedi.

“Topraklarımız vaad ile değil kanla kazanıldı”

HDP’li Temelli’ye ‘Bu topraklar kime vaad edilmiş?‘ diye soran Eronat; “Bahsettiği topraklar vaadle değil kanla kazanıldı. O topraklar bizim halkımızın toprakları. Bütün Türkiye’de yaşayan halkların toprakları. Hiç kimse bizim toprağımızı bir başkasına vermeye kalkmasın” ifadelerini kullandı.

Bunlar Kürt halklarını değil, İsrail halklarını koruyorlar ifadesini kullanan Eronat; “Biz bunu zaten biliyorduk ama bu kadar açık ve net söylendiğini ilk kez duyuyorum. Şaşırdı ya da bilinçli yaptı. Biz PKK’nın kime hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz. Bu sözleri Sezai Temelli’nin ağzından ‘vaad edilmiş topraklar’ diye duymak bunu teyit etmiş oldu” dedi.

Eronat sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’nin kimseye verecek toprağı yoktur. Kürtlerin de kimseye verecek toprağı yoktur. Vaad edilmiş topraklar olduğunu düşünenler sapkın bir düşünceye dalmışlardır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here