Oktay Ekşi: CHP İnönü döneminde daha demokratikti

0
26

Aydınlık Gazetesi yazarı Oktay Ekşi, İnönü CHP’sinin, Kılıçdaroğlu CHP’sinden daha demokrat olduğunu söyledi. Ekşi bugünkü köşe yazısında, “İsmet İnönü, Parti Meclisi’ni ikna için tartışmaların 6-7 saat devamını sağlardı. Keza İsmet İnönü’nün Genel Başkanlığı sırasında partinin adaylarını belirleme hakkı yüzde -önceleri- 95 oranında, sonraları -yanlış anımsamıyorsam- yüzde 85 oranında örgütündü. O da “önseçim” yoluyla yapılırdı. Oysa şimdi Tüzük’teki hükümlere rağmen “önseçim”i esas alan “aday belirleme” yetkisinden söz eden bile yok.” ifadelerini kullandı.

Bunu söyleyen bir CHP'li! "CHP İnönü döneminde daha demokratikti"
Aydınlık yazarı Oktay Ekşi, bugünkü köşe yazısında,  İsmet İnönüdönemindeki CHP’nin, Kemal Kılıçdaroğlu yönetimindeki günümüz CHP’sinden daha demokratik olduğunu söyledi.

İşte Oktay Ekşi’nin yazısının o bölümü

CHP İnönü döneminde daha demokratikti

CHP’de istifalar art arda geliyor. Genel Sekreter’in istifasının ardından şimdi de Özgür Özel, Mehmet Fatih Bucak’ın aday yapılmasına sert tepki gösterdi. Parti içindeki bu tartışmaları ve istifaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

CHP’nin aday belirlemesinde maalesef sağlıksız şekilde başlayıp, aynı şekilde sona gelinen bir süreç yaşadık. Örneğin İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nu da istifa noktasına getiren olaylar var. Maltepe’de 5 yıldır Başkanlık yapan Ali Kılıç’ın Genel Başkan tarafından tekrar aday gösterilmesi üzerine, CHP ilçe örgütünün Genel Merkeze karşı ayağa kalktığına da tanık olduk.

Anımsanacağı gibi 2014’teki Başkan adaylarını belirleme sürecinde de bizzat Sayın Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle bu işi yapan 5 kişilik bir komisyon kurulmuş, o komisyon da maalesef işi yüzüne gözüne bulaştırmıştı.

Üzüntü verici olan şu ki, CHP “parti içi demokrasi” konusunda çok iddialı laflar eden ama bunun yüzde birini ancak gerçekleştiren bir partidir. Bu haliyle öteki partilerin hepsinden iyi, ama üstlendiği tarihi misyon açısından bakınca fevkalade kötü durumdadır.

Daha da üzüntü verici olan Osmanlı İmparatorluğu döneminde dünyaya gelen ve tek parti döneminde uzun süre ülkeyi yöneten İsmet İnönü‘nün CHP Genel Başkanı olduğu 1950-1972 arasında CHP’nin işleyişi, bugünkünden çok ama çok daha demokratik idi.

O dönemde aktif gazetecilik yapan biri sıfatıyla söyleyeyim:

İsmet İnönü, Parti Meclisi’ni ikna için tartışmaların 6-7 saat devamını sağlardı. Keza İsmet İnönü‘nün Genel Başkanlığı sırasında partinin adaylarını belirleme hakkı yüzde -önceleri- 95 oranında, sonraları -yanlış anımsamıyorsam- yüzde 85 oranında örgütündü. O da “önseçim” yoluyla yapılırdı. Oysa şimdi Tüzük’teki hükümlere rağmen “önseçim”i esas alan “aday belirleme” yetkisinden söz eden bile yok.

En vahimi, Anayasamızın 69’uncu maddesi, “Siyasi partilerin faaliyetleri, parti içi düzenlemeleri ve çalışmaları demokrasi ilkelerine uygun olur” dediği halde hiçbir siyasi partimizin bu hükmü uygulamamasıdır.

Bu süreçteki aday belirleme işinin ne sonuç vereceğini hep birlikte 31 Mart akşamı göreceğiz.

Genel Merkez eğer bugünkü durumdan iyi bir sonuç alamazsa özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden başarılı çıkamazsa ilk Kurultay’da CHP Genel Merkezi’nin kökünden değişeceğini söylemek bence gerçekçi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here