İnsanlık düşmanları 112’yi meşgul ederek insanların hayatlarını tehlikeye atıyorlar

0
31

Bu yıl Adıyaman 112 Komuta Kontrol Merkezi’ni 520 bin kişinin aradığı ve gelen gelen çağrıların yüzde 90’ının asılsız olduğu açıklandı. Arayanlar arasında, acil durumdaki vatandaşlara yardım ulaştırma derdinde olan sağlık görevlilerine “‘Hangi partiye oy vermemiistersiniz?’ gibi sorular kişilerin de olduğu belirtildi.

112 Komuta Merkezi Başhekimi Fatma Tuğba Adıgüzel, geride kalan 11 aylık süre zarfında aldıkları 520 bin çağrının 468 bininin asılsız olduğunu söyledi.. Adıgüzel, acil çağrı hattını gereksiz yere işgal edenlerin yönelttiği soruların veya ilettiği taleplerin de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta gecikmelere yol açtığını söyledi.

Yaklaşan seçim sürecinde hangi partiye oy vermesi gerektiğini soranların ya da yemek siparişi vermek isteyenlerin 112’yi meşgul etmesinden şikayet eden Adıgüzel, “112 hattına gelen çağrıların maalesef yüzde 90’ı asılsız çağrı. Bu asılsız çağrılar içerisinde çok ilginç taleplerde bulunanlar oluyor. Bazı kişiler yemek siparişi veriyor, bazıları ise ‘seçim yaklaşıyor hangi partiye oy vermemi istersiniz’ gibi sorular soruyor” dedi.

‘Canı sıkılıp arayanlar da oluyor’

Kimi zaman yalnızlıktan şikayet eden ya da canı sıkılanların da 112 hattını aradığına dikkat çeken Fatma Tuğba Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Tuhaf çağrılarımız olabiliyor. Bazen canı sıkılıp arayanlar olabiliyor. Gece karanlıktan korkup arayanlar oluyor. Kimi arayıp uykusunun kaçtığını kendisine ambulans gönderilerek sakinleştirilmesini istiyor. Kimileri ise arayıp yemek siparişi vermek istediğini, hattın 112 olduğu hatırlatılınca da acıktığını tavsiye edebileceğimiz bir lokanta numarası verilmesini istiyor. Bu şekilde çok fazla çağrı alıyoruz ve bu çağrılar bizi yorarken, gerçek sağlık ihtiyacı olanların da zamanını işgal ediyor”

Kış hazırlıkları tamam

112 ekipleri olarak kış hazırlıklarını tamamladıklarını da anlatan Adıgüzel, “Kar yağışının yoğun olduğu bölgeler ile zorlu araziler için paletli 3 ambulansımız ile hizmet edeceğiz. Bunun yanı sıra olası afet durumları için de 4 yataklı bir ambulansımız ile her türlü vakaya anında müdahaleye hazır durumdayız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here