Ekonomik Kriz Değil Ekonomik İhanet Var

0
29

Sahi ya! Biz niye meselelere hep tersinden bakıyoruz ki? Neden sebepleri ortadan kaldırmak yerine sonuçlar üzerinden problemleri çözmeye ve birilerini suçlamaya çalışıyoruz.

İşte bunlara emsal teşkil edecek olan bir yazı:

En son söyleyeceğimizi en baştan söyleyelim olsun, bitsin. Böylece insanlar bulmaca çözer gibi kendi kendilerini soru yağmuruna tutmaktan kurtarmış oluruz. Yani sözün özü şu:

Türkiye’de ekonomik kriz yok, aksine ekonomik ihanet var.

Hayır!.. Şaka yapmıyorum. Slogan atmıyorum. Algı operasyonundan hiç anlamam. Yalanla peynir gemisini yürütmek gibi bir huyum da yok. Sadece bildiğim, gördüğüm, duyduğum, hissettiğim ve yaşadıklarımı anlatmaya çalışıyorum.

Ekonomist değilim. Biraz mürekkep yalamışlığım var. Biraz da dünyayı görmüşlüğüm. İlahiyatçıyım ve İslam Ekonomisi’ne az çok vakıfım. Bu da bana dünya ekonomi sistemleri hakkındaki çerçeve bilgileri veriyor. Yani İslam Ekonomisini biliyorsanız, beşeri ekonomilerde dönen yanlış çarkları ve bu çarkların ne getirip ne götürdüklerini görürsünüz.

Sadede gelelim.

Ne demiştik? Türkiye’de ekonomik kriz yok, ekonomik ihanet var. Hem de Allah’ın razı olmayacağı, kulların da kabullenemeyeceği büyük bir ihanet var.

İŞTE EKONOMİK İHANETLER

1. “Ekonomistim” diyen bir takım adamlar, ekranlarda -söyledikleri ister gerçek olsun, isterse slogan olsun- ağızlarına geleni söyleme hatasına düşüyorlar. Bu yaptıkları ile yatırımcısından en alt tabadaki insanlara kadar herkesi korkuttukları, iş yapmayı engelledikleri için ekonomik ihanete imza atmış olmuyorlar mı?

2. Parti liderleri veya parti elemanlarının ekranlara çıkıp “ekonomik kriz var” diye yerli yersiz ötmeleri bir ekonomik ihanet değil mi?

3. Siyaset değil, politika adına kazanım elde etme ve rakiplerini alt etme uğruna yalan, iftira ve inkarları sıralayan partililerin bütün yaptıklarının arasında ekonomik ihanet yok mu?

4. Muhalefet partilerinin yöneticileri ve milletvekillerinin düşman ülkelerden iktidara karşı savaşmaları ve kendilerine yardım etmelerini istemelerinin neticeleri arasında ekonomik ihanet yok mu?

5. Parti liderleri, milletvekilleri, iş adamları, veya başkalarının Türkiye Hükümeti’ni yabancı ülkelere şikayet etmeleri siyasi ve ekonomik baskılara sebep olmuyor mu?

6. Devletin sırlarını mevkii, makam ve para uğruna satan her kademeden hainlerin yaptıklarının arasında ekonomik ihanet yok mu?

7. “Türkiye’ye ekonomik ve siyasi baskılar uygulayın.” diye düşman devletlerin eteklerini yalayanların yaptıkları ekonomik ihanet değil mi?

8. Gezi’de olduğu gibi devamlı kargaşa çıkarıp şehirleri yakıp yıkan ve yıktıranların yaptıkları ekonomik ihanet değil mi?

9. Her üç, beş , on, onbeş yılda bir yapılan darbe ve darbe girişimleri birer ekonomik ihanet değil mi?

10. Bir iş adamının elindeki parayı iş yeri kurup üretmek yerine faize yatırması ile bizi dışarıya mahkum etmesi ekonomik ihanet değil mi?

11. Bir insanın çalışmak yerine elindeki parayı faize yatırıp yan gelip yatması ekonomik ihanet değil mi?

12. Çiftçinin elindeki arazisini ekip biçmesi, üretmesi yerine boş bırakması ekonomik ihanet değil mi?

13. Fabrikatörün çürük, eksik ve hileli mal üretmesi ile hem ferdi, hem de milli ekonomiye zarar vermesi ekonomik ihanet değil mi?

14. İnşa etsin diye eline verdiğimiz malzemeyi çürük, eksik, hileli ve yanlış inşa eden ustanın yaptıkları ile hem ferdi, hem de milli ekonomiye zarar vermesi ekonomik ihanet değil mi?

15. Üretim yapanları ve inşa edenleri kontrol için maaş, makam ve yetki verdiğimiz adamların işlerini eksik, baştan savma yapma ve rüşvet alarak yanlışları görmezden gelmeleri ile hem ferdi, hem de milli ekonomiye zarar vermeleri ekonomik ihanet değil mi?

16. Devletin en üst idarecisinden en alt katmandaki memuruna kadar olan insanların vazifelerini gereği gibi yapmamaları ekonomik ihanet değil mi?

17. Tüketim mallarını stoklayarak fiyatların yükselmesine ve milletin fakirleşmesine sebep olanların yaptıkları ekonomik ihanet değil mi?

18. Sırf daha fazla para kazanma uğruna malları stoklayıp sonrada çürüttükleri için çöpe dükmeleri ekonomik ihanet değil mi?

19. Fiyatları yüksek tutmak için ürünleri doğrudan çöpe dökenlerin yaptıkları ekonomik ihanet değil mi?

20. Düşmanlık ve kıskançlık yüzünden diğer insanların mallarına zarar verenlerin milli ekonomiye verdikleri zararlar ekonomik ihanet değil mi?

21. Fert fert hepimizin yaptığı israflar birer ekonomik ihanet değil mi?

22. Ehil olmayanlara devlette makam ve mevkii verilmesi ve onların yanlış yönetimi ile devlet ve milletin zarara uğraması ekonomik ihanet değil mi?

23. Rüşvet veren ve alanların, milletin ve devletin mal ve arazilerini talan eden, soygun yapan, yolsuzluk yapanların bütün yaptıkları ekonomik ihanet değil mi?

EKONOMİK İHANETLERİN TOPLAMINDAN EKONOMİK KRİZ DOĞAR

Buraya kadar sağdığımız ve sayamadığımız bütün ekonomik ihanetlerin toplamı ekonomik krizleri meydana getirir. Bunu anlamak için ekonomist olmaya da gerek yok. Sadece düşünmeye ve yaptıklarımızın neticelerini anlamaya çalışalım yeter.

Ekonomik zorluklar için hükümeti veya devletin kurumlarını suçlamaya da gerek yok. Devleti ancak yapması gerekenler için sorgulamak, yani görevlerini yerine getirmesini istemek bizim hakkımızdır.

Milletin herbr ferdi burada saydıklarıma sayamadıklarımı da ekleyerek bütün ekonomik ihanetlerden vazgeçecekler. Yanlış yolda olan insanları bu ihanetten zorla da olsa vazgeçireceğiz. Nihaî olarak da ekonomik ihanetlere giden bütün yolları kapatmaya gayret edeceğiz. Yani ekonomik krizleri oluşturan ekonomik ihanetleri toptan yokedeceğiz ki, haklı haksız, bilerek bilmeyerek, ihanet veya makam uğruna felaket tellallığı yapanlara fırsat kalmasın.

Bir şey daha.

Bundan sonra kimse bana ekonomik krizden söz etmesin. Ekonomik ihanetlerden söz edebilirsiniz, ama ekonomik krizden asla. Ben artık “Ekonomik kriz” sözünü duymak istemiyorum.

Milleti keriz yerine koyma anlamına gelecek bir şekilde sabah akşam “Ekonomik kriz var” diye avaz avaz bağıranların iraptan mahalleri yok. Ancak ekonomik ihanetleri her yerde konuşabiliriz. Ekonomik krizleri de ilgili makamlarda konuşma iznimiz var.

Kimsenin benim aklım, canım ve malım ile oynamaya hakkı yok. Ekonomik ihanete tevessül edenlere düşman olduğum kadar ekonomik ihanetleri unutup moralimi bozmak için devamlı ekonomik krizden söz edenlere de düşmanım.

Bunu da itiraf etmiş olayım.

Muhammed Mücahid Okcu

www.muhammedmucahid.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here